Turbo egzoz gazı ile çalışan bir pompa olup egzoz gazının ba

Turbo egzoz gazı ile çalışan bir pompa olup egzoz gazının basıncından alır.

Turboşarj motora atmosferik basıncın üzerinde hava vererek, yani zorla doldurum yaptırarak daha küçük hacimli motordan daha yüksek güç alınmasını sağlatan, hareketini egzoz gazının dışarı çıkma basıncından alan bir çeşit pompadır.

Türbin ve kompresör olmak üzere iki adet pervaneye sahiptir.

Türbin, egzoz tarafında, kompresör emme tarafında yer alır.

Egzoz gazının çıkma basıncıyla dönen türbin aradaki bağlantı milinin yardımıyla kompresör pervanesini döndürür.

Bu sayede motor silindirine önemli ölçüde artan bir hava girişi sağlanır.

Daha detaylı bilgi için bizi arayınız.

Turbo kısaca aşırı beslenmedir. Yani şarj sistemi ile araç motorundan daha fazla tork elde edebilmek amacıyla çalışan bir sistemdir. Genel hat itibariyle bir hava pompasıdır. Egzoz gazları ve atık enerji işe çalışmaktadır. Ünite genel hatlarıyla, bir türbin çarkı, bir kompresör çarkı ve bunları birbirine bağlayan bir milden oluşmaktadırlar.Turbo Nedir? İşte Budur

Basınç yüklü egzoz gazı otomobilin motorunu terk etme aşamasına geldiğinde, turbo sisteminin türbin çarkına tönlendirilmektedir. Göbekte bulunan mil, türbin ile birlikte döner ve milin diğer tarafında bulunun kompresör çarkının çevrilmesi sağlanır. Böylece kompresör yüksek hızla dönmeye başlar. Yüksek hacimdeki havayı emerek motorun silindirlerine yollar.

Araçlarda turbo sisteminin verimliliğini arttırmak amacıyla genelde ararya soğutucu olarak bilinen intercooler ünitesi eklenmektedir. Turbo ünitesinden çıkan hava sıcaklığı yaklaşık 160 dereceyi bulmakta. Bu sıcak hava intercooler ünitesinden geçerek soğutulmaktadır. Böylece havanın yoğunluğu arttılırılır.

Hava yoğunluğu artarak araç silindirlerine daha fazla hava gönderecektir. Turbo motorlu araçların en hassas ve dikkat edilmesi gereken noktası ise motor çalıştırılması ve durdurulmasında bir süreliğine rölantide aracın bekletilmesi gerekmektedir.

Araç ilk esnada motor yağ basıncı istenilen seviyeye ulaşmasına kadar rölanti devri üzerinde kalmalıdır. Boş vites konumunda gaza basılmaması gerekmektedir. Soğuk günlerde bu süre uzatılmalıdır.

Kısaca bir motorun aşırı beslendirilmesine Turbo denmektedir. Araç hızını birden arttırmayı amaçlar.

Daha detaylı bilgi ve destek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.